TEATR "BAJ POMORSKI"
UL. PIERNIKARSKA 9, 87-100 TORUŃ
SEKRETARIAT: +48 56 652 24 24
SEKRETARIAT@BAJPOMORSKI.ART.PL
DZIAŁ ORGANIZACJI WIDOWISK
56 652 20 29, WEW. 55
ORGANIZACJA @BAJPOMORSKI.ART.PL Nr. konta bankowego (bilety) 23116022020000000061721102
Brygada Misiek
Brygada Misiek
Brygada Misiek to grane na żywo hity rockowe lat 80., kawałek historii Polski opowiedziany z perspektywy zabawek i przedmiotów codziennego użytku, nie do końca sentymentalna podróż w przeszłość, radiowa Trójka i koncert zagrany dla samej brytyjskiej królowej.
Realizatorzy:
Scenariusz i reżyseria: Tomasz Man
Asystent reżysera: Ireneusz Maciejewski
Scenografia: Anetta Piekarska-Man
Muzyka: Marek Otwinowski
Prapremiera: 12.10.2013
Czas trwania: 120 min. (z przerwą)
Od lat: 13.
Obsada:
Misiek - Andrzej Słowik,
Indianin - Krzysztof Grzęda,
Łowiczanka - Edyta Łukaszewicz-Lisowska,
Barbie - Marta Parfieniuk-Białowicz,
Ajfon - Krzysztof Parda,
Kasprzak - Jacek Pysiak,
Matka, Królowa - Agnieszka Niezgoda,
Interesiarz - Mariusz Wójtowicz,
Papież - Mariusz Wójtowicz,
Szczury - Anna Katarzyna Chudek, Andrzej Korkuz, Mariusz Wójtowicz,
Orzeł - Andrzej Korkuz,
Żołnierzyk, Lechu - Ireneusz Maciejewski,
Puszka Coli - Anna Katarzyna Chudek,
pozostałe szczury – Agnieszka Niezgoda, Marta Parfieniuk-Białowicz, Jacek Pysiak, Ireneusz Maciejewski,
Krzysztof Parda.
Brygada Misiek to grane na żywo hity rockowe lat 80., kawałek historii Polski opowiedziany z perspektywy zabawek i przedmiotów codziennego użytku, nie do końca sentymentalna podróż w przeszłość, radiowa Trójka i koncert zagrany dla samej brytyjskiej królowej. Tytułowy Misiek był kiedyś muzykiem, buntownikiem i przede wszystkim punk-rockowcem. O jego życiu, a tym samym o życiu dzisiejszych 40-latków, czyli rodziców naszych widzów, opowiedzą im m.in. magnetofon Kasprzak, lalka Barbie (która wygląda jak Kora z zespołu Maanam), Indianin, Łowiczanka czy małe żołnierzyki - bohaterowie, którzy doskonale pamiętają stan wojenny albo brak czekolady w sklepach. Magnetofon Kasprzak na bieżąco komentuje wydarzenia dziejące się na scenie. Jego obecność w świecie stworzonym przez Mana (który jest jednocześnie autorem scenariusza) staje się oknem na świat zachodniej muzyki i rzeczywistości spoza żelaznej kurtyny oraz powiewem wolności.
Jak mówi reżyser: "spektakl będzie opowieścią o miłości do muzyki, o miłości do buntu i o miłości do wolności".
Scenografię do przedstawienia przygotowała Anetta Piekarska-Man, a muzykę niepozbawioną ostrego brzmienia - Marek Otwinowski z zespołu Karbido.
Mateusz Łapiński, Dla kogo gra Brygada Misiek?, www.kulturalnytorun.pl
Pamiętacie kawałki, które poruszały młodzież w siermiężnych latach 80., puszczane z przegrywanych kaset na „Kasprzakach” i „Grundigach”? Bawiliście się figurkami lalek i Indian? A może kojarzycie tylko gry na smartfonach? Niezależnie od wspomnień w „Brygadzie Misiek” każdy znajdzie coś dla siebie.
„Brygada Misiek” to jedna z najciekawszych sztuk, przedstawionych w ostatnim czasie w Toruniu, nie tylko ze względu na formę. Ktoś może pomyśleć: bajka dla dzieci z muzyką dla dorosłych i tyle. A może właśnie aż tyle. Po „Brygadzie Misiek” pewne treści zostają w głowie, głównie za sprawą utworów śpiewanych już kolejną dekadę. A to nie dzieje się bez przyczyny. I niech „Brygada Misiek” gra do końca świata i o jeden dzień dłużej.
Anita Nowak, Brygada Misiek kontra brygada ZOMO. Emigrować do Elżbiety?!, Teatr dla Was
Najcudowniejszą postacią tej inscenizacji jest Łowiczanka z niezwykłym wdziękiem kreowana przez Edytę Łukaszewicz-Lisowską. Mówi mazowiecką gwarą, porusza się krokami mazura i jest ciężko zakochana w zgubionym przez Interesiarza w piwnicy Ajfonie. Jej sceny z rozładowującym się z energii Ajfonem (też świetny Krzysztof Parda) są najzabawniejsze w całym przedstawieniu.
Rewelacyjnie gra rolę Orła Andrzej Korkuz! Krzyk rozpaczy, jaki od czasu do czasu rozpościerając skrzydła wydaje z siebie zabiedzone ptaszysko, tęskniąc do korony, jego mimika i gesty to wyżyny komizmu. Zabawnie prezentuje się na scenie postać radia Kasprzak, w którą wciela się Jacek Pysiak. Pięknie pomysłowa jest też postać Coli, Anny Katarzyny Chudek. Świetnie parodiuje Wałęsę Ireneusz Maciejewski. Mariusz Wójtowicz jako Interesiarz tak sugestywnie wczuwa się w postać współczesnego biznesmena- oszusta, że widz nie cierpi go z całej duszy! Na scenie pojawia się i sama Elżbieta II w osobie, nie do poznania odmienionej, Agnieszki Niezgody! Wspaniała to pointa całego spektaklu! Choć czy nie podszyta goryczą...?
Marzena Jobczyńska, Wesoła brygada, Kurier Festiwalowy XX MFTL "Spotkania" (14-10-2013)
Bohaterowie "Brygady Misiek" w kolorowych kostiumach, dynamiczna gra aktorska, dialogi swobodnie przeplatane mocnym rokowym brzmieniem z dawnych lat - te wszystkie elementy zrealizowano są z wielkim rozmachem. Dużym atutem spektaklu są wykonania muzyczne na żywo, efektowne oświetlenie oraz ruch sceniczny. Zaproponowane połączenie wszystkich tych składników spektaklu jest mistrzostwem przyciągania uwagi widza w każdej minucie jego trwania.
Marianna Mucha, Od kartonu do koncertu u tronu, Kurier Festiwalowy XX MFTL "Spotkania" (14-10-2013)
Spotkanie Ajfona z 2013 r. z zabawkami sprzed 30 lat to doskonała okazja do pokazania na scenie różnych komicznych sytuacji, co też bardzo umiejętnie uczynił Tomasz Man - reżyser (i autor tekstu). Dowodem niech będą salwy śmiechu wybuchające bardzo często na widowni.Spektakl w komediowy sposób porusza niezwykle istotne sprawy. Zderza dwa światy. Tych, którzy bawili się żołnierzykami, nagrywali na Kasprzaku punkowe utwory puszczane w Trójce, a na honorowym miejscu w pokoju stawiali puszkę Coli; z tymi, dla których najważniejsze jest to, by ich telefon mógł się w każdym miejscu połączyć z Internetem. Brak wolności słowa z obecną cenzurą komercji. Marzenia o wolnym kraju z zawiedzionymi nadziejami. A wszystko to zostało pokazane bez patosu i okraszone świetną polską muzyką wykonywaną na żywo oraz dobrym dowcipem.