TEATR "BAJ POMORSKI"
UL. PIERNIKARSKA 9, 87-100 TORUŃ
SEKRETARIAT: +48 56 652 24 24
SEKRETARIAT@BAJPOMORSKI.ART.PL
DZIAŁ ORGANIZACJI WIDOWISK
56 652 20 29, WEW. 55
ORGANIZACJA @BAJPOMORSKI.ART.PL Nr. konta bankowego (bilety) 23116022020000000061721102
Pan Lampa
Pan Lampa
Zapraszamy na ciepłą, humorystyczną opowieść wyreżyserowaną przez Punch Mamę. Całość jest rozegrana w plastycznej, mobilnej scenografii, którą uzupełniają efektowne triki rodem ze sztuki cyrkowej.
Realizatorzy:
Autor: Malina Prześluga
Reżyseria: Punch Mama
Scenografia: Pavel Hubička
Muzyka: Filip Sternal
Choreografia: Arkadiusz Buszko
Multimedia: Przemysław Żmiejko
Inspicjent: Hanna Grewling-Murawska
Premiera: 30 września 2018
Czas trwania: 70 min.
Od lat: 7.
Obsada:
Pan Lampa – Jacek Pysiak
Piesa – Anna Katarzyna Chudek
Pani Straszyńska, Pani Bałagańska – Agnieszka Niezgoda
Pan Bałagański, Wściekłak – Andrzej Słowik
Pani Słońce – Grażyna Rutkowska- Kusa
Babcia Drapcia, Bałaganiątko – Dominika Miękus
Pan Dosłowny, Księżyc – Krzysztof Grzęda
Czas, Ciemność – Edyta Łukaszewicz- Lisowska
W pewnym starym domu, zwanym Domczyskiem, mieszkał Pan Lampa ze swoją przyjaciółką Piesą. Od kiedy głowa Lampy zaczęła świecić, w mieszkaniu zaczęli pojawiać się dziwni goście... Wśród nich pani Straszyńska, uwielbiająca wzbudzać strach we wszystkich dzieciach; państwo Bałagańscy, którzy swój ład widzą w wielkim nieporządku; a także Wścieklak żywiący się złością i kłótnią. Każde z nich przychodzi ze swoją życiową prawdą, by razem z Lampą i Piesą przeżyć wspólnie ,,piękny kawałek dnia”. To właśnie w Domczysku wszyscy ci wyrzutkowie znajdują swoje miejsce… Nikt z nas nie jest wszak skazany na samotność. Nawet, gdy nadchodzi ciemność.
Zapraszamy na ciepłą, humorystyczną opowieść wyreżyserowaną przez Punch Mamę. Całość zostanie rozegrana w plastycznej, mobilnej scenografii, którą uzupełnią efektowne triki rodem ze sztuki cyrkowej. Czy pójdziecie za blaskiem ,,Pana Lampy”?
Spektakl Teatru ,,Baj Pomorski” jest oparty na tekście uznanej dramatopisarki Maliny Prześlugi, wyróżnionym III nagrodą w 27. Konkursie na Sztukę Teatralną dla Dzieci i Młodzieży organizowanym przez Centrum Sztuki Dziecka w Poznaniu w 2016 roku.
W tym na poły baśniowym świecie znajdujemy prostą receptę na dobre, codzienne życie. W którym lepiej karmić się budyniem niż złością i akceptować nagle stające na głowie babcie niż pukać się w czoło. Bo tyleż w innych natręctw, ekscentryczności i lęków, co w nas samych. Z tym największym lękiem na czele, tym o przemijaniu.
Hanna Wittstock, ,,Pan Lampa" na otwarcie sezonu w Baju Pomorskim, ,,Gazeta Pomorska"
Jest i Pan Lampa wraz z ukochaną czworonożną Piesą. A jego domczysko zamieszkują przedziwni mieszkańcy. Ale jest i obecny duch tolerancji oraz wzajemne zrozumienie, a także wiara w to, że w ludziach mieszka dobro. W końcu, naturą rzeczy pojawia się i tutaj Ciemność oraz gasi Światło. Światło życia, jakie nosi w sobie, a raczej ma na głowie Pan Lampa. I pozostaje jeszcze nadzieja, że w ciemnościach wszyscy kiedyś spotkają się ponownie
Ilona Słojewska, Czas zapala Światło, Dziennik Teatralny
Każdy może z tej trochę filozoficznej, trochę pedagogicznej, trochę śmiesznej, trochę nostalgicznej opowieści zabrać, co zechce, bo jest ona tak uniwersalna, że przejść obok niej obojętnie nie można. To doskonały spektakl dla dużych i małych: dla dzieci, rodziców, dziadków... To spektakl o tym, jak uczyć życia i jak SIĘ uczyć życia.
Sławomir Liczkowski, Pan Lampa, Miasto z Dzieckiem
Przechodzenie przez scenę Księżyca i Słońca symbolizuje odwiecznie nieuchronne następowanie po sobie pór dnia. Aby wzmocnić tę prawdę, bardziej zwrócić na nią uwagę dzieci, pojawia się na scenie Czas, który wmontowuje żarówkę w głowę gospodarza tego domu, przeobrażając go w Pana Lampę, w którego postać bardzo finezyjnie wciela się Jacek Pysiak.
Anita Nowak, Słońce, Księżyc i porządek świata, e-teatr.pl
Tekst Prześlugi zapewnia mu mądrą refleksję, scenografia Hubički – niezwykły klimat i wspaniałą funkcjonującą oprawę plastyczną, gra aktorów sprawia, że bohaterowie zyskują sympatię i zrozumienie, a reżyserka bardzo pięknie zakomponowała to w całość. Dzięki temu powstał spektakl na poziomie robiącego kilka lat temu w Polsce furorę przedstawienia Ostatnia sztuczka Georges'a Mélièsa, tyle że wzbogacony jeszcze mądrą wymową. Brawa dla Baja Pomorskiego!
Joanna Ostrowska, Freak house, teatralny.pl
Pozwólmy innym żyć tak, jak mają na to ochotę, byle nie krzywdzili innych. Dzięki temu nie zgubimy niepotrzebnie ani kawałka dnia. Oświeceni światłem Pana Lampy, wolniej starzejąc się mentalnie, nie będziemy nikogo kontrolować ani ograniczać, lecz zaakceptujemy to, że postępuje według własnego uznania. Zawsze warto o tym rozmawiać i stanąć nieco z boku, by przyjrzeć się sobie i światu tak jak to w finałowej scenie uczynili bohaterowie przedstawienia Punch Mamy.
Aram Stern, Ekscentrycy w blasku Pana Lampy, menazeria.eu
Spektakl bierze udział w 25. Ogólnopolskim Konkursie na Wystawienie Polskiej Sztuki Współczesnej.
Ogólnopolski Konkurs na Wystawienie Polskiej Sztuki Współczesnej ma na celu nagradzanie najciekawszych poszukiwań repertuarowych w polskim teatrze, wspomaganie rodzimej dramaturgii w jej scenicznych realizacjach oraz popularyzację polskiego dramatu współczesnego. Konkurs organizowany jest przez Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego oraz Instytut Teatralny im. Zbigniewa Raszewskiego w Warszawie.
W I etapie Konkursu spektakle ocenia Komisja Artystyczna w składzie: Dominik Gac, Andrzej Lis, Henryk Mazurkiewicz, Piotr Morawski, Jacek Sieradzki, Sandra Szwarc i Zuzanna Berendt.