TEATR "BAJ POMORSKI"
UL. PIERNIKARSKA 9, 87-100 TORUŃ
SEKRETARIAT: +48 56 652 24 24
SEKRETARIAT@BAJPOMORSKI.ART.PL
DZIAŁ ORGANIZACJI WIDOWISK
56 652 20 29, WEW. 55
ORGANIZACJA @BAJPOMORSKI.ART.PL Nr. konta bankowego (bilety) 23116022020000000061721102
Pinokio
Pinokio
Pinokio jest to jedna z najwybitniejszych powieści dla dzieci, która kształtuje wyobraźnię dzieci i jest źródłem wielu inspiracji literackich po dziś dzień.
Realizatorzy:
Reżyseria: Paweł Aigner
Scenografia: Michał Golubowski
Muzyka: Zbigniew Krzywański
Premiera: 26.02.2006
Czas trwania: 85 min.
Od lat: 5.
Obsada:
Pinokio - Krzysztof Parda
Dżepetto, Pulcinella, Tata, Doktor II, Gospodarz - Krzysztof Grzęda
Wróżka, Policjantka, Rozyna, Kura - Grażyna Rutkowska-Kusa
Świerszcz, Kot, Doktor III - Marta Parfieniuk-Białowicz
Dyrektor Teatru, Ogniojad, Handlarz. Lis, Doktor I - Mariusz Wójtowicz
Pinokio jest to jedna z najwybitniejszych powieści dla dzieci, która kształtuje wyobraźnię dzieci i jest źródłem wielu inspiracji literackich po dziś dzień. Inscenizacja teatralna „Baja Pomorskiego” włącza główną opowieść o niezwykłym chłopcu-lalce z długim nosem w widowisko teatralne przygotowane przez trupę wędrujących aktorów-komediantów. Tworzą oni niepowtarzalną i zabawną grupę aktorską, która zabiegami czysto teatralnymi przemienia swój teatr-wóz w kolejne miejsca znane z historii Pinokia – dom Dżeppetta, Pole Cudów, dom wróżki czy wnętrze wieloryba. Pinokio jest tu niegrzecznym chłopcem, żądnym poznania świata i chętnie podejmującym ryzykowne decyzje. Oczywiście kłamie, ale też cierpi za każdym razem, gdy wydłuża mu się nos. Na scenie w roli Pinokia oglądamy aktora i animowaną przez niego drewnianą lalkę, z którą dramatycznie obchodzą się Lis i Kot.
Wartko opowiedziane losy Pinokia przeplatane są ciekawie zaaranżowanymi piosenkami, które sprawiają, że dzieje drewnianego chłopca układają się w metaforyczną teatralną opowieść o sercu jako źródle człowieczeństwa. Teatr jawi się w tym spektaklu jako jedna z najlepszych szkół życia - bo czyż nie jest to zwierciadło, w którym przegląda się każdy ludzki czyn.
Szymon Kiżuk, Żywy Pinokio, Gazeta Pomorska (3.03.2006)
Opowieść Pawła Aignera jest świeża i zajmująca, nawet dla tych, którzy bardzo dobrze znają losy Pinokia. Losy drewnianego chłopca i jego ojca Gepetta połączył bowiem ze światem obwoźnej teatralnej trupy - stworzył teatr w teatrze. W spektaklu gra pięcioro aktorów, ale ta kameralna w sumie obsada w żaden sposób nie wpływa na formę przedstawienia - wszystkie kreacje są bowiem naprawdę stworzone z życiem. Proste prawdy wynikające z opowieści o losach drewnianego chłopca, który po różnych perypetiach zostaje człowiekiem, zyskując prawdziwe serce, podane są niejako przy okazji wciągającej opowieści. Piotr Dąbrowski (Pinokio) [dziś gra go Krzysztof Parda] jest po prostu prawdziwy - to chyba największy aktorski atut - w kreacji rozkapryszonego chłopczyka, Marta Parfieniuk bawi się drugoplanowymi kreacjami - chociażby Świerszczem, błyszczą Mariusz Wójtowicz i Krzysztof Grzęda. A obserwowanie na scenie - i poza nią - Grażyny Rutkowskiej-Kusa to prawdziwy smaczek.
Anna Pawłowska, Pinokio oswaja dzieci ze sztuką, Nowości (28. 02. 2006)
W przedstawieniu splatają się dwa wątki fabularne. Oprócz historii drewnianego pajacyka, któremu w wyniku kłamstw wydłuża się nos, pojawia się opowieść o wędrownej trupie teatralnej mającej wystawić sztukę o przygodach Pinokia. Spektakl, podobnie jak Kandyd, którego reżyserował również Paweł Aigner, jest żywiołowy, komediowy i rozśpiewany. Teatralna przygoda dla widza rozpoczyna się jeszcze przed podniesieniem kurtyny. Mocnym atutem spektaklu są bajeczna i metaforyczna zarazem scenografia Michała Golubowskiego i muzyka Zbigniewa Krzywańskiego, byłego gitarzysty zespołu Republika.