TEATR "BAJ POMORSKI"
UL. PIERNIKARSKA 9, 87-100 TORUŃ
SEKRETARIAT: +48 56 652 24 24
SEKRETARIAT@BAJPOMORSKI.ART.PL
DZIAŁ ORGANIZACJI WIDOWISK
56 652 20 29, WEW. 55
ORGANIZACJA @BAJPOMORSKI.ART.PL Nr. konta bankowego (bilety) 23116022020000000061721102
Piotr Kondrat – „SONETY 43-80”
Piotr Kondrat – „SONETY 43-80”
W sonetach Szekspir skondensował wszystkie swoje dramaty w formie pytań i przeczuć, ale bez kostiumu historii i ludzkich charakterów.
Autor: William Szekspir (tłum. Piotr Kondrat)
Reżyseria i Scenografia: Maciej Ferlak
Kompozytor: Gustaw Mahler
Premiera: 09.12.2023
Czas trwania: 60 min
W sonetach Szekspir skondensował wszystkie swoje dramaty w formie pytań i przeczuć, ale bez kostiumu historii i ludzkich charakterów. Sam Szekspir pyta w nich o świat i sens życia, on sam próbuje wniknąć w istotę miłości, w codzienną relację z drugim człowiekiem, on sam bada granicę między dobrem a złem, między prawdą a iluzją, rzeczywistością i wyobraźnią, on sam staje w obliczu wojny, zniszczenia, rozkładu i próbuje odnaleźć nadzieję, której nie pokona śmierć.
Sonety 43-80 to pierwsza z czterech części wszystkich 154 sonetów Szekspira. Autor nowego przekładu prezentuje je w formie teatralnej jako spójny monolog i dynamiczną rozmowę o świecie i życiu. Przez 400 lat od napisania sonetów nikt jeszcze nie prezentował ich w całości w formie teatralnej. Piotr Kondrat robi to po raz pierwszy.
Spektakl wyreżyserował Maciej Ferlak, premiera odbyła się w Teatrze Powszechnym w Radomiu, w spektaklu wykorzystano sonety od 43-go do 80-go, które są poszukiwaniem wartości trwałych w naszym życiu, walką z przemijaniem, poszukiwaniem wieczności, miłości i Boga.
Piotr Kondrat - jako aktor współpracował z teatrami: Dramatycznym w Warszawie, Współczesnym we Wrocławiu, Polskim we Lwowie, STU w Krakowie, Polskim w Bydgoszczy, Studyjnym w Łodzi, Szaniawskiego w Wałbrzychu, Powszechnym w Radomiu, gdzie pracuje obecnie.
Grał w spektaklach Piotra Cieplaka (Historyja o Chwalebnym Zmartwychwstaniu Pańskim – Chrystus), Jana Klaty (Rewizor – Chlestakow), Mai Kleczewskiej (Lot nad kukułczym gniazdem – Billy Bibit, Czyż nie dobija się koni – Robert), Mikołaja Grabowskiego (Ślub Gombrowicza – Król-Ojciec, Wesele – Żyd i Wernyhora) Przemysława Wojcieszka i Krzysztofa Babickiego.
Z monodramami szekspirowskimi: 12 scen z Hamletem oraz Hamlet 24.00, Shylock, Siedmiu błaznów, Noc Szekspira występował na wielu festiwalach teatralnych i zdobywał liczne nagrody (m.in. WROSTJA, Kijów, Ryga, Erewań, Krajowa, Gyula, Wołgograd, Bruksela, Tallin). W roku 2019 zagrał Puka w międzynarodowym Śnie nocy letniej w Armenii.
Filmy: Syberiada Polska J. Zaorski, Mistrz P. Trzaskalski, Komornik F. Falk, Zasady gry W. Jagiełło, Wojenna narzeczona P. Edwards, Klecha J. Gwizdała, Maria Curie.
Gry komputerowe: Wiedźmin, Call of duty, Leags of legends.