TEATR "BAJ POMORSKI"
UL. PIERNIKARSKA 9, 87-100 TORUŃ
SEKRETARIAT: +48 56 652 24 24
SEKRETARIAT@BAJPOMORSKI.ART.PL
DZIAŁ ORGANIZACJI WIDOWISK
56 652 20 29, WEW. 55
ORGANIZACJA @BAJPOMORSKI.ART.PL Nr. konta bankowego (bilety) 23116022020000000061721102
Zagryziakowie
Zagryziakowie
Ostrze satyry obnaża stereotypy rodzinnych relacji, brak komunikacji, powierzchowność zachowań.To przedstawienie jest jak krzywe zwierciadło, pozwala się przejrzeć i pośmiać - również z samego siebie.
Realizatorzy:
Autor: Andrzej Dołęgowski
Opracowanie tekstu, reżyseria, teksty piosenek: Jacek Pietruski
Muzyka: Krzysztof Zaremba
Premiera: 13.12.2008
Scena Inicjatyw Aktorskich
Od lat: dla młodzieży i dorosłych.
Obsada:
Matka – Grażyna Rutkowska-Kusa
Ojciec – Jacek Pietruski
Zośka – Dominika Miękus
Stasiek – Krzysztof Grzęda
Dziadek – Krzysztof Zaremba
Andrzej Dołęgowski napisał Zagryziaków w latach sześćdziesiątych jako satyrę na klasyczną rodzinę. Utwór ten okazuje się niezwykle aktualny i dzisiaj. Na scenie oglądamy klasyczną rodzinę czteroosobową i Dziadka. Każda sytuacja, słowo, gest stają się pretekstem do kłótni, konfliktu pokoleń, walki o władzę w domu. Ostrze satyry obnażają stereotypy rodzinnych relacji, brak komunikacji, powierzchowność zachowań. Parodia mechanizmów współczesnego marketingu rozszerza ten obraz o znacznie szerszą grupę ludzi. To przedstawienie jest jak krzywe zwierciadło, pozwala się przejrzeć i pośmiać – również z samego siebie.
Emilia Adamiszyn, Domowe piekiełko, Nowa Siła Krytyczna
"W strasznych mieszkaniach strasznie mieszkają straszni mieszczanie" - pisał niegdyś Julian Tuwim, traktując bohaterów wiersza z pogardą i jadem. Zagryziakowie, przeciętna rodzina, z najnowszego spektaklu Jacka Pietruskiego, sportretowani w mieszczańskim saloniku, o niezbyt wyszukanym smaku (choć o gustach podobno się nie dyskutuje), skrytykowani zostają w odmienny sposób - poprzez karykaturę, by bawić. I wcale nie są tacy straszni, wzbudzają sympatię, wywołują uśmiech, bynajmniej nie szyderczy, lecz ciepły. Jacek Pietruski sięgnął po satyrę Andrzeja Dołęgowskiego, by poprzyglądać się codziennym domowym sytuacjom i problemom. Kolejna realizacja Sceny Inicjatyw Aktorskich toruńskiego Baja Pomorskiego to spektakl lekki i przyjemny, zgrabnie realizujący wymogi gatunku, w którego ramy ujęta została historia Zagryziaków.
Marceli Sulecki, "Zagryziakowie", czyli bardzo kolorowa szara codzienność, Gazeta Wyborcza - Toruń
"Zagryziakowie" to obraz, w którym przeglądamy się jak w lustrze. Spektakl jest krzywym zwierciadłem w dowcipny sposób ukazującym nasze codzienne życie - pełne kłótni, przepychanek i niezrozumienia. Widzom nie pozostaje nic innego, jak śmiać się z samych siebie. Sceny z życia domowników przeplatane są piosenkami. Gagi, musicalowe wstawki i trywialny temat ocierają się o klimat komediowej telenoweli, ale treści spektaklu na pewno nie można przyrównać do telewizyjnej papki. "Zagryziakowie" to dobrze skrojone przedstawienie z porządnie wykonanymi partiami wokalnymi.
Czego oczekujemy od teatru? Czasami odpowiedzi, niekiedy historii o namiętnościach, czasem pytań. Zdarza się jednak, że chcemy od teatru oddechu. Jeżeli w jakiś zimowy wieczór będziesz, torunianinie, miał ochotę odpocząć i nie zmarnować czasu, to "Zagryziakowie" czekają.
Anna Krzesińska, Codzienność w krzywym zwierciadle, Nowości
- Spektakl Andrzeja Dołęgowskiego w opracowaniu i reżyserii Jacka Pietruskiego, z muzyką Krzysztofa Zaremby, to teatralna satyra rodzinna z elementami kabaretu literackiego i piosenki aktorskiej. W roli głównej występuje klasyczna rodzina czterosobowa. Każde zdarzenie i słowo staje się w tej rodzinie pretekstem do banalnych kłótni, konfliktu pokoleń, walki o władzę, narzekania i żalenia się.